Emu hnedý

Emu je druhý najväčší vták sveta po pštrosovi. Je to nelietajúci vták, no vďaka dlhým nohám dokáže krátkodobo dosiahnúť rýchlosť až 48 kilometrov za hodinu. Taktiež dokáže plávať, čo využíva na prekonávanie riek pri hľadaní nových pastvín. V zajatí sa dožíva okolo 10 rokov.

Dorastá do výšky až 190 cm a váhy 60 kg. Bežne však jedince majú okolo 150 cm a váhu približne 35 kg. Sú veľmi krotké a priateľské k ľudom, s krátkou výnimkou počas odbobia párenia, ktoré prebieha v zimných mesiacoch. Oproti mnohým iným zvieratám, samičky sa dvoria samčekom a často sa až bijú s inými nápadníčkami o možnos naklásť vajcia. Znášajú veľké 13 centimetrové vajíčka sýtej zeleno-modrej farby vážiace 650 gramov. Na vajíčkach sedí samček, zatiaľ čo samička sa pári znovu a to niekedy až 3x počas sezóny. Samček počas osemtýždňového sedenia prestáva jesť a piť a vstáva iba aby otočil vajíčka. Po vyliahnutí sa o malé emu stará otec, ktorý ich bráni pred ostatnými emu a v noci ich prikrýva svojimi krídlami.

Živý sa predovšetkým semenami a plodmi, spása najmä trívu, žerie teiž ovocie a hmyz. V čase nedostatku prejde pri hľadaní potravy veľko vzdialenosti. v Tasmánii už emu vyhynul, ale na austrálskej pevnine mu prospieva pestovanie obilnín. V niektorých oblastiach ho farmári dokonca považujú za škodcu.

Základné údaje

Odborný názov:

Dromaius novaehollandiae

Rad:

Kazuáre

Čelaď:

Emuovité

Výskyt:

Austrália

Váha:

30 – 55kg

Rozmery:

1,5 – 1,9m

Emu hnedý
Výskyt
mapa austrálie
Oškerda 396, 023 32 Snežnica