Korela chocholatá

Samec korelz chocholatej je sivý so žltou hlavou a červenou ušnou škvrnou. Letky tohto papagája sú biele a spodná strana chvojsta je čierna. Samička máh lavu sivožltú, oranžové príušné škvrny sú oproti samcovi matnejšie. Letky samičky sú sivobiele, spodná strana chvosta je šedobiela priečne pruhovaná.

U dospelých vtákov hlavne u prírodného sfarbenia sa pohlavie dá zistiť ľahko. Mladí vtáci sa podobajú na samičku. Samčekovia sa obvykle vyznačujú žltším nádychom v tvárovej oblasti. Pohlavie týchto mláďať sa dá zistiť aj tak, že sa u minimálne 4-mesačného mláďaťa vytrhne jedno alebo dve krajné žlté chvostové pierka. Keď namiesto týchto pierok dorastú čierne ide o samca. Žlté pierka dorastú iba u samičiek, alebo v prípade, že sme tie pierka vytrhli u mladších ako štvormesačných mláďat. Korela je vynikajúci letec. Jej let je veľmi rýchly a priamočiary. Na zem, či konár dosadá strmihlav a až v poslednej chvíli pred sadnutím rozprestrie krídla aby stlmila dopad.

V prírode sa korela živí semenami tráv, bylín, drevín, ovocím, rôznymi bobuľami, či obilím pestovaným na poliach v Austrálii.

Základné údaje

Odborný názov:

Nymphicus hollandicus

Rad:

Papagáje

Čelaď:

Kakaduovité

Výskyt:

stepi, savany a pastviny Austrálie

Rozmery:

33cm

korela
Výskyt
mapa austrálie
Oškerda 396, 023 32 Snežnica